JAKÁ JE MAINSKÁ MÝVALÍ KOČKA?

Mainská mývalí kočka patří mezi největší domestikované domácí kočky. Díky své impozantní velikosti a přátelské povaze se této kočce často přezdívá "něžný obr".

Jde původně o plemeno americké, což už ostatně napovídá samotné jméno kočky. Druhé slovo - "mývalí" bylo kočce přiřazeno díky jejímu chocholatému ocasu, nápadně připomínajícího medvídka mývala. 

Charakter

 •  Mainská mývalí kočka má velmi přátelskou povahu. S člověkem dokáže navázat velmi pevný vztah a to z ní dělá nadmíru příjemného společníka. Je velmi hravá a tuto vlastnost si udržuje až do vysokého věku. 
 • Tyto kočky mají rády mazlení, i když samozřejmě existují výjimky, obecně lze tvrdit, že přítulnost je pro mainskou mývalí kočku typická. Na druhou stranu je nutné podotknout, že mazlení by mělo vycházet z impulsu kočky. Přestože si tyto kočky mnohdy udržují majestátní odstup, tak neustále vyhledávají společnost svého pána. Jsou to kočky spíše klidné. 
 • Mají společenskou povahu a nerady zůstávají samotné. Rády se zapojí do všech činností svého majitele. Umí dát velmi dobře najevo, co cítí a potřebují. Jsou velice hravé a zvědavé, ale dokážou byt i lenivé. 
 • Velmi dobře se snáší s ostatními kočkami, dokonce i se psy.  
 • Další výbornou vlastností těchto koček je jejich kladný vztah k dětem. 

 Čím jsou odlišné

V chování mainské mývalí kočky najdeme řadu odlišností od ostatních kočičích plemen. 
 • Jednou z nich je způsob jakým pijí vodu. Často můžeme pozorovat, že do vody nejprve několikrát udeří tlapkou, než se z ní napijí.
 • Do plné velikosti dorůstají poměrně dlouho, až mezi třetím a čtvrtým rokem života
 • Specifickým chováním mainek je spát na nepohodlných a neobvyklých místech. Toto chování zdědila po svých předcích, kteří se tímto způsobem adaptovali na drsné podmínky prostředí, ve kterém žili. 
 • Jejich mňoukání - ozývají se jemným vrkáním. Někteří jsou velmi "upovídaní" a rádí vrkáním komunikují se svým pánem a vše komentují. 

Typické rysy

Mainská mývalí kočka je mimořádně krásná kočka. Je obzvláště velká a robustní, má statné a svalnaté tělo se silnou kostrou. 
 • Kocour může vážit až 10 kg a měřit až 1 metr. Kastráti mohou dosahovat i větší váhy - až 12 kg.
 • Kočičky bývají menší než kocouři a jejich průměrná hmotnost je kolem 5 a 7 kg. 
 • Velké kulaté tlapy dávají základ středně dlouhým končetinám. Mezi polštářky jim vyrůstají husté chomáčky chlupů. 
 • Kožich s polodlouhou srstí je hustší kolem krku (způsobuje tak typický límcový efekt), na nohou, na břiše, a na ocase. Ocas je na kočičkách dominantní. Je stejně dlouhý jako jejich tělo. 
 • U tohoto plemene je akceptovatelná skoro každá barva a vzor. Oči mohou být oříškové, zelené, měděné, modré, dokonce může mít každé jinou barvu.

Péče o srst

Pro mainskou mývalí kočku je typická hustá srst, která je mírně mastná, aby odpuzovala vodu a tím pádem byla vhodná do každého počasí. Plně osrstěné bývají tyto kočky až kolem třetího až čtvrtého roku věku. Dalším faktorem, který výrazně ovlivňuje srst, je roční období.V létě bývá srst o dost kratší, v zimě je delší a hustší. Srst není moc náchylná k plstnatění, ale vyžaduje pravidelnou péči. Důkladně se doporučuje kartáčovat minimálně jednou týdně. Na česání používejte kovový hřeben s širokými zuby, dále kartáč se zahnutými kovovými štětinami a nakonec kovový hřeben s jemnými zuby. V případě, že jste v srsti našli zplstnatělé uzlíky, rozpleťte je rozdělovacím nožem nebo tupými nůžkami. Pokud srst ostříháme, dorůstá poměrně dlouho (zejména na ocase).V době línání je třeba věnovat vyčesávání srsti větší pozornost, a proto pročesávejte kočku denně kartáčem.