Vše o pořízení koťátka

Proč mám čekat až do 13ti týdnů koťátka, když všude nabízí 8mi i 6ti týdenní?

Tak tedy... Takto malé kotě ještě dalších 5 týdnů potřebuje nahradit pravou matku, takže kdykoli uvidíte, že mňoukne, lehněte si na zem a nakojte ho. Po dobu, co bude spokojeně sát mlíčko mu jemně, ale intenzivně olizujte hlavu a tělíčko - to z důvodu dobrého prokrvení a následného trávení a samozřejmě očisty, protože je ještě moc malé si dosáhnout všude. Pokud už umí samo na záchůdek, zadek olizovat nemusíte, jinak platí totéž, co o hlavě a stejně tak, pokud nedoběhne... Okolo 10 týdne můžete jedno - dvě kojení vynechat, ale důležité je chodit po bytě po čtyřech, jemně mňoukat a vrkat na kotě, které záhy přiběhne a vy ho po vašem boku dovedete k mističce s granulemi a pustíte se do nich. Budete pěkně nahlas, s přivřenýma očima chroupat RC MCO kitten - tím malému ukážete, že je to jedlé a uvidíte, že se do nich také pustí! Radost pohledět, jak to malé baští a chroupe stejně, jako maminka! Až se oba dostatečně nacpete, odkráčejte od misky ( po čtyřech..), sedněte si doprostřed kuchyně a důkladně nasliňte dlaň a pečlivě si tou olízanou rukou umyjte hlavu. Totéž udělejte kotěti, načež se na stejném místě rozplácněte a znovu malé nakojte. Granule je třeba zapít. Totéž opakujte několikrát denně až do jeho 12-13 týdne. V průběhu tohoto ( kojení, mytí, kojení, misky..) je třeba si s malým hrát. Nožičky má poměrně rychlé, tak vám nezbude, než se vybičovat a honit se s prckem po celém bytě a až ho chytíte, svalte ho na lopatky, zalehněte a (něžně) okusujte hlavu a tělo a prostě ho po maminkovsku pomordujte  Bude vás zadníma nožičkama kopat do huby, ale nevzdávejte to. Je to nezbytná fáze, která u koček probíhá mezi 10 - 12 týdnem. Říká se tomu socializace a budování sebevědomí. No někdy se stane, že se mrně vysmekne a zdrhá zas kolem celého bytu, ale teď už víte, co máte dělat Za ním! Go go .. no vidíte! Nahoru na škrabadlo, dolů a znova, je to psina :)) Máte sice kolena do krve a hubu plnou chlupů (možná jste už párkrát vyzvracela bezoár, nelekejte se...) ale jste skvělá matka! Cože, malému jsou už 4 měsíce a stejně by si ještě cucnul? Jste lepší, než jsem si myslela! Zvládla jste to. Můžete vstát a jít mu nakrájet maso.
 
Koťátka potřebují zůstat u mámy déle než je tomu u štěňátek. Je to důležité pro jejich socializaci a další psychický vývoj. Pořád si myslíte, že dokážete kotěti nahradit kočičí mámu? 
 
Tento úžasný a vtipný text napsala dlouholetá chovatelka Radka Vacíková (www.imagineglamour.cz). Tímto Radce velmi děkuji za půjčení textu. Lépe bych to nenapsala.

Proč PP (průkaz původu), když nebudu chodit na výstavy?

Toto je základní omyl všech nezkušených začátečníků - s kočičkou s PP NEMUSÍTE chodit na výstavy! Pokud ale chcete, můžete. Každá výstava SCHK má výstavní třídy jak pro chovné kočky tak i pro kastrovaná zvířata a je tam i třída pro domácí kočičky.

  • Proč kotě s PP?
    1. mám jistotu, že kočka odpovídá plemeni
    2. chovatel musí dodržovat chovatelský řád
    3. mám v ruce kupní smlouvu, v případě problému se mám kam obrátit
    4. správný chovatel mi kdykoliv ochotně poradí
  • Proč ne kotě bez PP?
    1. nemohu poznat, jestli je kotě daného plemene či nikoliv
    2. množitel nemusí dodržovat nic a množí čistě pro zisk
    3. kotě nemusí být očkované ani základní vakcínou

Chovatelé ušlechtilých koček musí odchovávat všechna koťata s PP. PP je jako rodný list, koťata, která chce majitel prodat na mazlíka také dostanou PP. Z rodokmenu se lze též dovědět, zda kotě pochází z příbuzenské plemenitby či nikoliv. U kočky bez PP nevíte, zda její rodiče nebyli příbuzní, či dokonce sourozenci. Odchováváním koťat bez PP se ztrácejí charakterisktiky plemene a kočky nebudou mít typické rysy a znaky, kvůli kterým jste se pro toto plemeno rozhodli. Proto se nenechte opít rohlíkem, že koťátka jsou po rodičích s PP, ale svůj PP nedostala - takový člověk není registrovaným chovatelem a lže vám.

Chovatelé prodávají své odchovy s kupní smlouvou, nabízejí vám chovatelský servis - můžete se u nich informovat ohledně výstav, chovu, zdraví koček atd. Chovatelé musí dodržovat chovatelský řád, který mimo jiné ukládá, že kočka můž mít nejvýš 3 vrhy za dva roky. U kotěte bez PP nevíte, jestli matka kotěte není vyčerpána častými porody a nerodí tak slabá mláďata.

POZOR! PP není zdravotní stav kotěte - je to jeho rodný list. Zodpovědný chovatel své kočky testuje a chová na zdravých jedincích. Nicméně koťátko je živý tvor stejně jako my lidé a proto ani PP vám nezaručí, že vaše koťátko se nenarodilo s nějakou skrytou vrozenou vadou - proto je důležité si chovatelskou stanici dobře vybírat, aby jste se v tomto případě měli na koho obrátit a chovatel se k tomu postavil čelem.

 

Za část textu děkuji www.kotatko.net

 

CENA kotěte a co je v ní zahrnuto

Ceny se liší u jednotlivých chovatelů i jednotlivých vrhů v rámci jedné chovatelské stanice. Za výstavy, chovná zvířata, kvalitní krmivo, očkování a testování koček a živení koťat velmi kvalitním krmivem a syrovou stravou a doplňky dávájí nemalé častky peněz, které se jim nikdy nemohou vrátit. Proto nevidí rádi, když si člověk z nevědomosti přinese domů 6ti týdenní neodčervené a neočkované "čistokrevné" kotě bez PP, které stalo o 1000 Kč míň, než to jejich z proočkovaného a testovaného chovu a krmeného nejkvalitnější stravou. Za neodčervené a neočkované kotě zaplatí pak neinformovaný kupec zpravidla několik tisíc na veterině - v lepším případě. Bohužel není výjimkou, že takové koťátko uhyne, například na kočičí mor, FIP, či jinou smrtelnou chorobou - s tímto mám bohužel vlastní zkušenost (můžete si to přečíst v sekci o mé osobě) - za část textu děkuji www.kotatko.net.

Cena koťátka je 16 tisíc, a z naší chovatelské stanice odcházejí koťátka:
- ve 14 - 16ti týdnech (nejdříve ve 13ti týdnech dle zákona), kdy je plně samostatné a připravené na novou rodinu
- 2x očkované vakcínou 4-kombinantní Purevax (infekční rýma, kočičí průjem, caliciviróza, chlamidie)
- preventivně ošetřené proti vnitřním a vnějším parazitům
- kastrované (odpadne vám starost a další náklady s tím spojené)
- čipované
- s europasem - očkovací průkaz, který splňuje náležitosti pro cestu zvířete do zahraničí
- zvyklé na soužití s dětmi, dobře socializované
- zvyklé na více druhů granulí, i maso
- s hygienickými návyky

Čím v naší CHS krmíme, čím podestýláme...

Koťátka a dospělé kočky mají k dispozici výběr ze superprémiových granulí. Krmíme:

- Purizon (různé druhy) a Purizon kitten

- Josera Sensi Cat, Catelux a kitten 

- Porta 21 kitten a kachna s rýží

Ze syrové stravy nabízíme přemražené kuřecí prsa, stehna a sem tam vnitřnosti ( srdíčka, žaludky) a hovězí, králíka či krůtu.

Jako doplněk dostávají KAPSIČKY ve šťávě a v želé.

Samozřejmostí jsou vitaminové, maltózové, sýrové PASTY, lososový a olivový olej a jako odměny sušené maso, plněné polštářky.

K PITÍ mají naše kočičky misky různých velikostí i fontánu.

STELIVO používáme bentonit Zverlit, nebo DM a sem tam peletky Cat´s best.
Doporučuji používat více než jeden záchod, některé kočky chodí na jeden záchod čurat a na druhý na velkou, v případě krytého wc je třeba volit dostatečně prostorný. 

 

Jak je to s chlupy?

Zamilovali jste se do mainky, a přemýšlíte nad jejím pořízením. Narazili jste ale na jedno - jak je to s chlupy? Mainka je kočka s polodlouhou srstí, a stejně jako ostatní chlupatá zvířátka, pouští chlupy. Dobré je, že jsou dlouhé a hebké, takže se na rozdíl od krátkých chlupů nezapichují a dají se krásně vysát, zaméct, setřít. 

Takže závěr, ano má chlupy, které pouští někdy více někdy méně, ano musí se uklízet, ale jsou ukliditelné ;)

Abyste eliminovali množství chlupů - je potřeba miláčka pravidelně česat, což věřím bude příjemné pro vás i pro kočičku.

Česací videa ;)

Holky a kadeřnický salón
Jammana...pozná hřebínek na kilometr daleko
Trénujeme česání od miminek

 

 

(V)ČASNÉ KASTRACE

V naší chovatelské stanici odchází koťátka k novým rodinám již kastrovaná.

2. den po kastraci naší kočičky (Destiny Lion Creek, věk 14 týdnů)
Zde jsou ve zkratce důvody našeho rozhodnutí:

- výkon kastrace probíhá rychleji než u starších koček
- rána je mnohem menší
- koťátka si po probuzení jdou hned hrát, starší kočky a kocouři jsou bolaví a uražení a proces hojení je u nich delší
- novým majitelům odpadne těžké psychické rozhodnutí dát miláčka "pod kudlu" na kastraci a vyhnou se u kocourů možného značkování v pubertě a dospělosti
- kastraci provádí naše veterinářka, která je srdcem kočkařka, a naše miminka zná od miminek

Níže si můžete přečíst podrobnější text o včasných kastracích a mýtech spojených s kastracemi. 

Za tento text děkuji Radce Vacíkové, poradkyni pro chov mainských mývalích koček.

(V)ČASNÉ KASTRACE KOČEK

Kastrace koček jako taková je stále ještě v mnoha lidech zakořeněná jako cosi zbytečného či dokonce zdraví škodlivého. Je opředena mnoha mýty jako např., že kočka by za život měla mít alespoň jedny koťata nebo že po kastraci už nevyroste a mnoha dalšími. Pokusím se zde tyto mýty vyvrátit a přiblížit problematiku kastrací jak laické veřejnosti a majitelům „obyčejných“ domácích miláčků, tak chovatelům, kteří se věnují cílenému chovu koček s rodokmeny.


Sterilizace a kastrace v raném věku, jsou operace prováděné na koťatech před konvenčním věkem šesti až osmi měsíců. Obvykle ale tyto rané kastrace probíhají ve věku mezi 8 a 16 týdny. V Severní Americe jsou kastrace v raném věku praktikovány více než 25 let.

Zatímco pozornost se především zaměřuje na útulky a záchranu domácích zvířat, také stále více dnešních chovatelů čistokrevných koček žádají od veterinářů časné kastrace u svých koťat určených jako domácí mazlíčci. Chovatelé, kteří tak dělají, zajišťují, že jejich odchov nebude produkovat žádná další koťata a nový majitel tak nebude přispívat k tragédii přemnožení koček a plnění útulků.

Například jen v USA se odhaduje, že 4 až 15 milionů zdravých koček je každoročně utraceno jen proto, že nemají domov. V Kanadě je největší příčinou úmrtí zdravých koček euthanasie. V některých azylových domech je 50 až 90% přijatých koček utraceno, jednoduše pouze proto, že je nikdo nechce.

Studie ukázaly, že navzdory hospodářským nabídkám, jako jsou „low-cost“ (levné) kastrace, mnoho koček přijatých do útulků, měly alespoň jeden vrh, než byly sterilizovány. Kastrační programy jsou bohužel velmi nedostatečně podporovány. Na druhé straně asi jedna třetina koček přijatých do útulků jsou kočky (koťata) z nechtěných vrhů. V boji proti přemnožení a zbytečné euthanasii zdravých jedinců je jednoduše potřeba kastrovat v raném produktivním věku nebo ještě lépe před ním a kastrace je nejefektivnější prostředek ke kontrole kočičí populace a čekání na zákrok až po dosažení pohlavní dospělosti maří účel.

Mnoho respektovaných profesních organizací, včetně kanadského veterinárního lékařského sdružení (CVMA), Veterinární lékařská Sdružení v Ontariu (OVMA), Medical Association (AVMA) a americké Veterinární nemocnice a Sdružení (AAHA) vydalo prohlášení o postoji podporující kastrace již v raném věku a mnozí veterináři jsou si nyní vědomi jejích výhod. Je však paradoxní, že jedna z nejstarších a běžně prováděných operací pro domácí zvířata byla jednou z nejméně studovaných. Existovalo velmi málo vědeckých údajů pro to, aby se navrhl optimální věk pro sterilizace a kastrace koček a psů.

Nejčastějším důvodem pro volbu věku šest a více měsíců v minulosti bylo to, že veterináři byli pohodlní k provádění operace a řízením anestezie úměrně k této věkové skupině. Tehdy ještě nebyla k dispozici šetrná anestetika a pozdější věk snižoval rizika spojená s anestezií, dnes však již mnoho veterinárních škol poskytuje vzdělávání v „dětské“ chirurgii, dostupnosti lepších a šetrných anestetik, není tedy už třeba čekat u mladších pacientů na věk alespoň 6 měsíců věku a je prokázáno, že dřívější kastrace jsou mnohem lépe snášeny samotnými pacienty.

Ještě donedávna se spekulovalo o možných pooperačních komplikacích spojených s časnou kastrací, jako např. vliv na růst, riziko zlomenin dlouhých kostí, obezita, změny v chování, zvýšené riziko různých onemocnění, nebezpečí operace a anestézie u dětských pacientů.
Nicméně z několika vědeckých studií nyní vyplynulo, že tyto obavy jsou neopodstatněné. 


Například, bylo prokázáno, že časné kastrace:

• nezpůsobují zakrnělý (ani „vyčouhlý“) růst kočky (University of Florida 1996).

• nezpůsobuje zvýšení rizik spojených s anestezií, ani pooperační komplikace

(University of Texas studie z r. 1997 a 2000).

• nezpůsobuje vážné problémy v chování koček 

(univerzitní studie z Cornell 2004, a Mercer University 2001).

• nepřispívá k rizikům onemocnění močových cest

(University of Minnesota 1996, University of Texas 2000).

• nezpůsobuje obezitu

(University of Minnesota 1996).

Rozsáhlá studie na Universitě v Corvell na více než 1600 kočkách, které byly sledovány po dobu až 11 let, ukázala, že kočky kastrované v brzkém věku měly méně některých zdravotních problémů, včetně zánětu dásní, astma, abscesy a rakoviny mléčné žlázy, než kočky kastrované v tradičních věkových kategoriích. Testosteron a estrogen pomáhají zrání z růstových štěrbin v dlouhých kostí. Růst se zastaví, když dojde k jejich uzavření. U nekastrovaných koček se tak děje okolo 1 roku věku, u kastrovaných je to zhruba o 8 týdnů později. Z tohoto důvodu se původně uvažovalo nad možnou souvislostí s časnou kastrací, což ale španělská studie nepotvrdila a rovněž se přiklonila k tomu, že i pro tyto případné zlomeniny dlouhých kostí způsobuje špatná životospráva a zejména nadváha. Je třeba si uvědomit, že kastrovaná kočka potřebuje asi o 30% nižší energetický příjem, než kočky nekastrované. Závěrem všechny studie poukazují na to, že časné kastrace nesou mnohem více výhod, než rizik.

Péče

Protože koťata mají zvláštní potřeby v porovnání s dospělými, musí být dodrženy určité pokyny. Tito mladí pacienti by měli mít kompletní vyšetření před operací, být očkování a odčervení a zbavení vnějších parazitů. Koťata musí být dobře zvážena a dávka anestetik pečlivě vypočítána. Protože mladí pacienti ještě nemají dostatek podkožního tuku a aby se předešlo hypotermii (podchlazení), měla by operace být prováděna v teple, na teplé podložce a ne pouze na kovovém stole.


Nedoporučuje se, aby koťatům do čtyř až šesti měsíců byla odebrána strava dlouho před operací, obvykle stačí dvě až čtyři hodiny. To zabrání rizikovému snížení hladiny krevního cukru - hypoglykémie. Ze stejného důvodu se doporučuje podat malou dávku krmení do hodiny po probrání z anestezie. Veterináři, kteří provádějí tyto rané kastrace potvrzují, že operace je kratší a jednodušší, než u starší kočky.

Velké plus spatřuji také v tom, že také někteří výrobci kočičích krmiv již uvedli na trh řadu pro časně kastrovaná koťata.

Horké léto

Vlna veder uhodila v plné síle a možná přemýšlíte nad tím, jak těm našim huňáčkům ulevit a zchladit je. Kočka sice má termoregulaci, ale i tak se pár tipů a rad, jak jí můžete horko zpříjemnit, bude hodit:

1.        kostkou ledu v misce – zabaví ji to a ochladí

2.       Namražené láhve pokryté ručníkem – nejlépe dát to do vany

3.       Lavórek (nebo nějaká opravdu velká miska) s vodou – můžete do ní dát hračku nebo kostku ledu, podpoříte pitný režim u „vodníků“

4.       Měňte vodu v misce i v průběhu dne, studená voda chutná lépe 

Registrace čipu

Koťátko od nás odchází s čipem, který je potřeba si registrovat. Databáze bohužel nejsou propojené a je tedy na vaší volbě, pro kterou či které se rozhodnete. Čip si ale určitě registrujte, protože bez propojení kontaktu a čísla čipu vás nikdo v případu nálezu vaší  mainečky nenajde.